sreda, 27. avgust 2014

Pravila ameriškega nogometa na kratko

Danes bom na kratko povzel osnovna pravila igre, kaj več si vsakdo lahko prebere na internetu (wikipedia itd., sploh v angleščini so viri številni, na voljo so tudi knjige). Najlažje pa se pravil naučiš ob gledanju, kogar zanima naj si torej od 4.9. naprej ogleda tekme in po začetnem nerazumevanju je navdušenje zagotovljeno.

Cilj igre je žogo s tekom ali podajami prenesti v nasprotnikovo končno cono. To prinaša 6 točk plus možnost za 1 ali 2 dodatni točki - strel za 1 ali dodaten zadetek za 2. Na vsaki strani je 11 igralcev, ki se lahko med vsakim novim snapom (začetkom akcije ko se žoga premakne) zamenjajo.

     (primer touchdowna, vir: http://www.businessinsider.com/)

V obrambi in napadu igrajo različni igralci, vsak ima svojo pozicijo.
V napadu je po navadi 5 igralcev napadalne linije, ki ščitijo podajalca, podajalec (QB -quaterback), tekač (RB -running back), bloker (FB – full back), dva lovilca (WR – wide reciver) in Tight end (TE -bloker in lovilec, ki stoji ob igralcih napadalne linije). Pogosto so na igrišču tudi trije lovilci (FB je na račun tega vedno bolj redek), ali pa kakšna druga kombinacija, odvisno od situacije na igrišču in taktike napada.
V obrambi sta osnovni postavitvi 4-3 in 3-4, ki odražata število igralcev na liniji in za njo, na liniji igrajo igralci pozicij DT in DE (defensive tacke, defensive end), torej 3 ali 4 hrusti, ki ustavljajo tek oziroma igro po tleh in poskušajo vršiti pritisk na nasprotnega podajalca. Za njimi stojijo Linebackerji (LB - 4 ali 3, poznamo zunanje in notranje glede na postavitev), ki ustavljajo tek v drugi liniji, branijo kratke podaje in 'blitzajo' oz. napadajo nasprotnega podajalca. Zadaj igrajo ponavadi štirje DB-ji (defensive back, delijo se na CB – corner back, ki pokrivajo dolge podaje ter podaje na robu igrišča in S -saftey, ki na sredini igrišča preprečujejo podaje in pomagajo corner backom pri dolgih podajah, zaustavljajo tudi tekače ki so ušli linebackerjem). Na spodnji sliki so pozicije igralcev predstavljene v shemi.

                (vir: http://en.wikipedia.org/wiki/American_football_positions)

Igrišče je podobno ragbijskemu, s črtami je razdeljeno na 100 jardov (1 jard = približno 91cm). Ekipa mora v 4-ih poizkusih osvojiti 10 jardov. Ko ekipa osvoji vsaj 10 jardov se začne nova serija 4-ih poizkusov. Napad lahko izvede eno podajo naprej ali pa teče naprej z žogo. Podaje nazaj so sicer dovoljene, a se jih praktično ne poslužujejo, saj ne želijo izgubiti žoge. Če podaja naprej ni uspešna se igra ustavi in začne se nov poskus. Tek se ustavi ko igralca z žogo podrejo na tla, prav tako morajo na tla spraviti igralca ki je ujel podajo in to zaustavljanje se imenuje 'tackle'. Vsak poizkus se imenuje 'down', ker se začne tako da se žoga postavi na tla, od koder jo center poda nazaj v roke podajalca (quaterback), tej potezi pravimo 'snap' – začetek vsakega downa. V četrtem poizkusu (4th down) ekipa lahko, če je dovolj blizu, strelja za tri točke med vratnice visokega gola, v nasprotnem primeru brcne žogo čim dlje stran (punt), kjer jo prevzame nasprotna ekipa. Lahko se odloči da bo poskusila tudi v četrto priti do 10 jardov (kolikor še manjka do tja po prvih treh poizkusih oz. downih), vendar v tem primeru ob neuspehu nasprotna ekipa dobi žogo tam kjer se je napad zaključil.

                      (NFL Igrišče, vir slike: http://www.bergenstorm.no)

Igra traja 4 četrtine po 15min. Čas se vstavlja ob izhodu v avt in nezaključenih podajah, 2min pred vsakim koncem polčasa, ob time-outih (vsaka ekipa ima na voljo 3) in ko so dosežene točke ali pa se preda posest žoge (punt v 4. poizkusu). Ti odmori so zaradi številnih reklam v ZDA kar dolgi, to je edina slabost tega športa, ki jo vidim jaz. So pa po mojem mnenju veliko manj moteči kot prekinitve med ligo NBA. Razen tega je šport izredno zanimiv, ker prav vsak 'snap' žoge lahko prinese zanimivo akcijo, tako v obrambi kot v napadu. Spektakularnih akcij, tekov, lovljenj, zaletavanja, preobratov in točk ne manjka in prav zato je ameriški nogomet v ZDA daleč najbolj priljubljen šport. Po gledanosti ligi NFL ostale lige ne pridejo niti blizu, tudi študentska liga NCAA je bolj gledana kot profesionalne NBA, MBL in NHL. Menim tudi da je to šport, ki ga je po TV najbolj zanimivo spremljati, sledijo košarka, nogomet in hokej (pri ekipnih športih).

Če vam po prebranem ni najbolj jasno, kako ameriški nogomet poteka, brez skrbi. Največ se boste naučili ob spremljanju v živo. Pravil je še veliko (ameriški nogomet ima med ekipnimi športi največ pravil), lahko jih preberete na internetu, veliko pa je razloženo ob samih prenosih. Na voljo sem za vprašanja, sicer pa vabljeni da spremljate blog še naprej!

torek, 26. avgust 2014

Moji začetki - kako sem odkril NFL

Že od kar pomnim z veseljem gledam šport na TV, tako sem kot 10 letnik dobil v sobo svoj mini TV in gledal najrazličnejše športne programe ki jih je ponujal takratni satelitski ponudnik. Navduševal sem se nad vsem slovenskimi športniki, spremljal nogomet (navijal za Ajax in Barcelono), košarko (Olimpija je bila takrat vrhunska), še posebej pa tudi ameriško ligo NBA (Miami Heat) in tudi hokejsko NHL (Calgary Flames). Seveda sem igral tudi igrice FIFA, NBA in NHL na računalniku, ter tako spoznaval klube in igralce.

Z ameriškim nogometom sem se prvič srečal leta 1996, nemški športni program DSF (sedaj se imenuje Sport 1 in je precej zanič, takrat pa je bil odličen) je celo poletje reklamiral ta novi nenavadni šport in ligo NFL. Septembra, ko se liga vsako leto začne pa so začeli s prenosi. Po navadi so predvajali dve tekmi v nedeljo zvečer (ob 19h in 22h) in ponedeljkovo tekmo (ob 2h ponoči). Hitro sem se navdušil za šport, prek prenosov sem se postopoma naučil pravil, pomagalo je tudi da sem DSF pogosto gledal in razumel osnovno nemščino, predvsem seveda športni žargon. Rezultate sem redno spremljal vsako jutro na njihovem teletekstu (internet je bil takrat še v povojih), tako kot rezultate NBA in NHL, ki so bili seveda dostopni tudi na teletekstu RTV (tega sem natančno pregledal vsak dan takoj ko sem prišel iz šole, zjutraj namreč  še ni bil posodobljen).

Na seznamu 30ih ekip ki so takrat nastopale v NFL mi je v oči padlo ime Green Bay Packers, slišalo se mi je kul, rad sem imel zeleno barvo in mesta iz drugih športov nisem poznal. Odločil sem se, da bom navijal za njih in naključje je hotelo, da so ravno tistega leta nato po dolgih letih tudi osvojili naslov, do katerega jih je pripeljal Brett Favre. Na DSF sem torej spremljal sezono, videl vse tekme v nedeljo ob 19h, včasih tudi tiste ob 22h ki se konča ob 1h zjutraj. Enkrat ali dvakrat sem poizkušal tudi v noči iz ponedeljka na torek, a nisem dolgo zdržal, konec koncev sem bil star 10 let. Po napeti končnici in Superbowlu so torej moji Packersi zmagali in začela se je ta moja nenavadna ljubezen do športa, ki ga pri nas ni poznal skoraj nihče.


Spraševali so me, zakaj mi je všeč ta 'ragbi' ali 'ameriški ragbi' in podobno. V šoli sem predstavil šport ko sem imel govorni nastop, uspel sem dobiti tudi čelado, žogo in dres, oči si jih je sposodil od znanca, ki je imel v lasti športno trgovino v BTC (te artikle je imel le za okras sicer, so pas prodajali kape in majice NFL, predvsem pa NBA in NHL zadeve). Dve leti sem torej ligo NFL spremljal na DSF, nato ni bila več na njihovem sporedu. Spremljal sem rezultate na njihovem teletekstu, občasno ujel kako tekmo (predvsem končnice in Superbowle) na drugih tujih televizijah. Kasneje sem začel šport spremljati tudi prek interneta, brati članke. Postopno sem spoznal njegovo zgodovino in razvoj, si pogledal stare posnetke legendarnih tekem. Šport se je okrog 10 let nazaj prvič pojavil tudi na naših TV programih, v zadnjih letih za prenose odlično skrbi Šport TV. Še boljši je bil program ESPN America, ki pa je bil pred enim letom žal ukinjen. Tako številne tekme spremljam prek interneta. Od leta 2010 igram tudi Fantasy Football, virtualno igro kjer izbereš 'svoje' in ti njihova statistika iz resničnih tekem prinaša točke v dvoboju z drugimi igralci. O tem kaj več kdaj drugič.

Ragbi? Ne! Ameriški ragbi torej…? Neeeee, to je AMERIŠKI NOGOMET! The real football.

V zadnjih letih je ameriški nogomet v Sloveniji vse bolj priljubljen. Spremljamo ga lahko na Šport TV, beremo članke o njem na domačih in tujih internetnih portalih in celo spremljamo tekme slovenske in regionalnih lig (SFL, CEFL, AAFL), kjer odlično nastopajo slovenski klubi, predvsem Sliwerhavksi  iz Ljubljane. No, za večino Slovencev je ta zanimiv šport še vedno neznanka, sprašujejo vprašanja, podobna naslovu te objave.

Kdor me pozna ve, da šport zelo zagreto in podrobno spremljam že kar nekaj časa. Letos sem se odločil pisati blog ob spremljanju sezone 2014/15 v najmočnejši poklicni ligi ameriškega nogometa, vsem znani kot NFL. Vabljeni vsi, ki bi radi zvedeli kaj več o tem športu, da pred začetkom sezone 4.9. preberete nekaj objav in nato vse do 1. Februarja naslednje leto spremljajte sezono ameriškega nogometa v družbi mojega novega bloga.


V prvih nekaj objavah bom na kratko opisal kako sem ta šport vzljubil jaz, predstavil osnovna pravila in opisal zakaj mi je ta igra tako všeč. Jutri bom opisal zgodovino športa, v naslednjem tednu pa sledi predstavitev letošnjih ekip, moje napovedi za sezono in tik pred prvo tekmo 4.9. napoved prvega kroga (week 1). Nato se bom vsak teden oglašal s kratkimi analizami, novicami mnenji in napovedi naslednjih tekem, vse do končnice in Superbowla XLIX. Vabljeni da se mi pridružite, spremljate, objave, komentirate, podate kakšen predlog… Hvala vsem že vnaprej!