sreda, 27. avgust 2014

Pravila ameriškega nogometa na kratko

Danes bom na kratko povzel osnovna pravila igre, kaj več si vsakdo lahko prebere na internetu (wikipedia itd., sploh v angleščini so viri številni, na voljo so tudi knjige). Najlažje pa se pravil naučiš ob gledanju, kogar zanima naj si torej od 4.9. naprej ogleda tekme in po začetnem nerazumevanju je navdušenje zagotovljeno.

Cilj igre je žogo s tekom ali podajami prenesti v nasprotnikovo končno cono. To prinaša 6 točk plus možnost za 1 ali 2 dodatni točki - strel za 1 ali dodaten zadetek za 2. Na vsaki strani je 11 igralcev, ki se lahko med vsakim novim snapom (začetkom akcije ko se žoga premakne) zamenjajo.

     (primer touchdowna, vir: http://www.businessinsider.com/)

V obrambi in napadu igrajo različni igralci, vsak ima svojo pozicijo.
V napadu je po navadi 5 igralcev napadalne linije, ki ščitijo podajalca, podajalec (QB -quaterback), tekač (RB -running back), bloker (FB – full back), dva lovilca (WR – wide reciver) in Tight end (TE -bloker in lovilec, ki stoji ob igralcih napadalne linije). Pogosto so na igrišču tudi trije lovilci (FB je na račun tega vedno bolj redek), ali pa kakšna druga kombinacija, odvisno od situacije na igrišču in taktike napada.
V obrambi sta osnovni postavitvi 4-3 in 3-4, ki odražata število igralcev na liniji in za njo, na liniji igrajo igralci pozicij DT in DE (defensive tacke, defensive end), torej 3 ali 4 hrusti, ki ustavljajo tek oziroma igro po tleh in poskušajo vršiti pritisk na nasprotnega podajalca. Za njimi stojijo Linebackerji (LB - 4 ali 3, poznamo zunanje in notranje glede na postavitev), ki ustavljajo tek v drugi liniji, branijo kratke podaje in 'blitzajo' oz. napadajo nasprotnega podajalca. Zadaj igrajo ponavadi štirje DB-ji (defensive back, delijo se na CB – corner back, ki pokrivajo dolge podaje ter podaje na robu igrišča in S -saftey, ki na sredini igrišča preprečujejo podaje in pomagajo corner backom pri dolgih podajah, zaustavljajo tudi tekače ki so ušli linebackerjem). Na spodnji sliki so pozicije igralcev predstavljene v shemi.

                (vir: http://en.wikipedia.org/wiki/American_football_positions)

Igrišče je podobno ragbijskemu, s črtami je razdeljeno na 100 jardov (1 jard = približno 91cm). Ekipa mora v 4-ih poizkusih osvojiti 10 jardov. Ko ekipa osvoji vsaj 10 jardov se začne nova serija 4-ih poizkusov. Napad lahko izvede eno podajo naprej ali pa teče naprej z žogo. Podaje nazaj so sicer dovoljene, a se jih praktično ne poslužujejo, saj ne želijo izgubiti žoge. Če podaja naprej ni uspešna se igra ustavi in začne se nov poskus. Tek se ustavi ko igralca z žogo podrejo na tla, prav tako morajo na tla spraviti igralca ki je ujel podajo in to zaustavljanje se imenuje 'tackle'. Vsak poizkus se imenuje 'down', ker se začne tako da se žoga postavi na tla, od koder jo center poda nazaj v roke podajalca (quaterback), tej potezi pravimo 'snap' – začetek vsakega downa. V četrtem poizkusu (4th down) ekipa lahko, če je dovolj blizu, strelja za tri točke med vratnice visokega gola, v nasprotnem primeru brcne žogo čim dlje stran (punt), kjer jo prevzame nasprotna ekipa. Lahko se odloči da bo poskusila tudi v četrto priti do 10 jardov (kolikor še manjka do tja po prvih treh poizkusih oz. downih), vendar v tem primeru ob neuspehu nasprotna ekipa dobi žogo tam kjer se je napad zaključil.

                      (NFL Igrišče, vir slike: http://www.bergenstorm.no)

Igra traja 4 četrtine po 15min. Čas se vstavlja ob izhodu v avt in nezaključenih podajah, 2min pred vsakim koncem polčasa, ob time-outih (vsaka ekipa ima na voljo 3) in ko so dosežene točke ali pa se preda posest žoge (punt v 4. poizkusu). Ti odmori so zaradi številnih reklam v ZDA kar dolgi, to je edina slabost tega športa, ki jo vidim jaz. So pa po mojem mnenju veliko manj moteči kot prekinitve med ligo NBA. Razen tega je šport izredno zanimiv, ker prav vsak 'snap' žoge lahko prinese zanimivo akcijo, tako v obrambi kot v napadu. Spektakularnih akcij, tekov, lovljenj, zaletavanja, preobratov in točk ne manjka in prav zato je ameriški nogomet v ZDA daleč najbolj priljubljen šport. Po gledanosti ligi NFL ostale lige ne pridejo niti blizu, tudi študentska liga NCAA je bolj gledana kot profesionalne NBA, MBL in NHL. Menim tudi da je to šport, ki ga je po TV najbolj zanimivo spremljati, sledijo košarka, nogomet in hokej (pri ekipnih športih).

Če vam po prebranem ni najbolj jasno, kako ameriški nogomet poteka, brez skrbi. Največ se boste naučili ob spremljanju v živo. Pravil je še veliko (ameriški nogomet ima med ekipnimi športi največ pravil), lahko jih preberete na internetu, veliko pa je razloženo ob samih prenosih. Na voljo sem za vprašanja, sicer pa vabljeni da spremljate blog še naprej!

1 komentar: